1. Home
  2. Montaż wykładzin PCV

Montaż wykładzin PCV

I. Wstęp


Montaż wykładzin elastycznych PCV nie jest czynnością prostą i wymaga określonych umiejętności, wiedzy, a często i doświadczenia. Osobom niezaznajomionym z tą tematyką oraz takim, które nie czują się na siłach by samemu podjąć się montażu, zalecamy skorzystać z usług profesjonalnych montażystów. Jeśli jednak decydujemy się na samodzielną instalację wykładziny PCV to poniżej zamieszczamy kilka wskazówek, które mogą okazać się przydatne podczas pracy.


UWAGA: Tekst ten stanowi jedynie zbiór wskazówek i zaleceń dotyczących samodzielnego montażu wykładzin elastycznych PCV. Sklep Floorpark nie bierze odpowiedzialności za potencjalne błędy montażowe i zaleca by w przypadku braku odpowiednich umiejętności korzystać z pomocy fachowców.


II. Pomiary i dobór wykładziny


Przed zakupem wykładziny PCV należy zwrócić szczególną uwagę na kilka kwestii. Bardzo istotne jest to, by wybrany przez nas produkt posiadał odpowiednią dla naszych zastosowań klasę użytkową oraz – w przypadku wykładzin warstwowych/heterogenicznych - grubość warstwy ścieralnej. Parametry te określają to do jakiej intensywności użytkowania oraz jakiego natężenia ruchu przystosowana jest wykładzina. Należy także pamiętać o tym, by upewnić się czy dany produkt przystosowany jest (lub nie) do instalacji na systemach ogrzewania podłogowego. Wszelkie niezbędne informacje w tym zakresie znaleźć można w karcie technicznej produktu lub kontaktując się z pracownikami sklepu Floorpark.


Zanim kupimy wykładzinę musimy oczywiście wiedzieć jaka ilość będzie nam potrzebna. W tym celu należy zmierzyć pomieszczenie pamiętając o wszelkich wnękach, wyobleniach i progach. Do dokonanych pomiarów należy dodać około 10 cm zapasu z każdej strony na wypadek ewentualnych pomyłek oraz kolejne 10 cm na potrzeby ewentualnego wywinięcia wykładziny na ścianę. Pomiary pozwolą nam ustalić min. to z jakiej szerokości rolki ucinana powinna być nasza wykładzina.


III. Przygotowanie podłoża


Przed przystąpieniem do montażu należy ze szczególną dbałością przygotować podłoże. Wykładziny PCV to pokrycia podłogowe o niewielkiej grubości, wynoszącej najczęściej 2 mm i dlatego też niezwykle ważne jest to by powierzchnia na której się znajdą była dokładnie wygładzona. W innym przypadku każda nierówność będzie widoczna i wyczuwalna. Podłoże powinno być ponadto równe, stabilne, czyste, niepylące oraz suche. Wszelkie nierówności lub pozostałości po starej wykładzinie powinny zostać usunięte. Do wyrównywania powierzchni betonowych najlepiej użyć masy samopoziomującej. W przypadku podłoży drewnianych (np. parkietu) w celu wyrównania zaleca się zastosowanie warstwy z płyt OSB.


UWAGA: w przypadku montażu na podłożach betonowych lub anhydrytowych ich wilgotność mierzona za pomocą miernika CM nie powinna wynosić więcej jak kolejno 2% i 0,5%.


IV. Układanie


Kiedy podłoże zostało już odpowiednio przygotowane można przejść do montażu wykładziny. Wykładziny elastyczne PCV powinny być klejone do podłoża na stałe i na całej jego powierzchni. Zdarzają się także montaże z wykorzystaniem taśm dwustronnych klejących jednak zdecydowanie zalecamy stosować metodę klejoną. Pozwoli ona na utrzymanie właściwych walorów estetycznych i użytkowych wykładziny. Warto pamiętać także o tym, że instalacja wykładziny na taśmach niesie za sobą ryzyko nieuwzględnienia reklamacji przez producenta.


Pierwszym krokiem poprzedzającym montaż powinna być aklimatyzacja wykładziny. Wybrany przez nas produkt należy rozłożyć w pomieszczeniu tak by zachodził na ściany, a następnie pozostawić tak na kilka godzin. W pomieszczeniach chłodnych, poniżej 15 stopni Celsjusza, aklimatyzacja może potrwać do 24 godzin. Gdy proces te się zakończy wykładzina zyska większą elastyczność, a co za tym idzie większą łatwość w układaniu.


Aby przykleić wykładzinę zwijamy płat rozłożonej wykładziny do połowy, a drugą część zabezpieczamy przed przesuwaniem. Teraz na odsłonięty fragment podłoża nanosimy odpowiedni klej i przy użyciu zębatej pacy równomiernie go rozprowadzamy. Zarówno ilość stosowanego kleju, metoda jego rozprowadzania jak i rozmiar pacy uzależnione są od wybranego kleju. Następnie odczekujemy zalecany przez producenta czas do osiągnięcia przez klej odpowiedniej lepkości. Gdy już klej uzyska odpowiednią siłę klejącą należy dokładnie docisnąć wykładzinę do podłoża, a następnie przewalcować wałkiem dociskowym. W przypadku pojawienia się śladów kleju w obrębie spoin należy możliwie szybko usunąć je mokrą szmatką. Całość powtórzyć na drugiej połowie.


V. Wykończenie i użytkowanie po montażu


Wykładzinę przy ścianach wykończyć można na jeden z dwóch najczęściej stosowanych sposobów. Pierwszym jest mocne dociśnięcie wykładziny wzdłuż linii łączącej ścianę z podłogą a następnie odcięcie nadmiaru z wykorzystaniem specjalnego profilu lub wysuwanego noża. Teraz miejsce styku wykładziny ze ścianą zakryć możemy listwą przypodłogową.


Drugim sposobem jest wywinięcie (na około 10 cm) i przyklejenie wykładziny na ścianę. Ta bardzo często spotykana metoda niweluje ryzyko przedostania się wody pod wykładzinę (np. podczas mycia czy zachlapania) i pozwala zaoszczędzić czas oraz pieniądze potrzebne na zakup i montaż listew przypodłogowych. Pamiętaj, że decydując się na taki wariant ściana musi być wykończona „na równo” z podłogą.


Po montażu należy odczekać co najmniej 24 godziny przed użytkowaniem i ustawianiem mebli. Należy także dokładnie wywietrzyć pomieszczenie aż do pozbycia się zapachu kleju pamiętając równocześnie o tym by nie przykrywać wykładziny różnego rodzaju foliami gdyż może to zaburzyć proces odparowywania kleju.


VI. Ważne wskazówki


Przed rozpoczęciem montażu należy zapewnić sobie odpowiednie narzędzia. Przydatne będą: wysuwany nożyk, kątownik/prowadnica do cięcia wykładzin, wałek dociskowy, miarka, paca.


Do wszelkich cięć używaj zawsze ostrego noża i regularnie wymieniaj ostrza.


Wykładzina musi idealnie przylegać do podłoża, także wokół rur (starsze budownictwo) i wszystkich zakamarkach.


Przy narożach wewnętrznych, przed odcięciem zawiniętych do góry brzegów, przecinamy najpierw wykładzinę po przekątnej. Bardzo istotne jest by nie przecinać jej do samej ziemi lecz zostawić fragment nieprzecięty. Teraz wystające przecięcie wciskamy do narożnika, a zawinięte do góry brzegi obcinamy. Prznarożach zewnętrznych postępujemy podobnie.


W przypadku gdy szerokość wykładziny nie jest wystarczająca do pokrycia całej powierzchni konieczne będzie ułożenie kolejnego arkusza. W takiej sytuacji dopasowujemy drugi kawałek na zakładkę, tak aby oba brzegi zachodziły na siebie na około 3-5 cm. Teraz obie warstwy przecinamy jednocześnie, wzdłuż kątownika lub prowadnicy. Pamiętaj by przy wykładzinach wzorzystych zadbać o prawidłowe dopasowanie wzoru. W celu uzyskania szczelnej posadzki, miejsca styku pasów wykładziny spawa się na gorąco z wykorzystaniem specjalnego sznura. Po zakończonym spawaniu należy ściąć wystający nadmiar sznura tak by uzyskać jednolitą, płaską powierzchnię.


UWAGA: spawanie styków powinno odbyć się po upływie około 24 godzin od przyklejenia wykładziny. W innym przypadku działanie wysokiej temperatury na nie do końca związany klej może spowodować odspajanie się wykładziny na stykach arkuszy.


W przypadku gdy w pomieszczeniu wykładzina będzie instalowana z wykorzystaniem dwóch lub więcej arkuszy, należy sprawdzić czy wszystkie jej kawałki pochodzą z tej samej partii produkcyjnej. Pozwoli to uniknąć potencjalnych różnic w odcieniach arkuszy.


Wykładziny nie należy instalować na istniejących pokryciach podłogowych takich jak: poprzednie wykładziny PCV, wykładziny dywanowe, linoleum, wykładziny gumowe.

 

Infolinia

+48 517 603 681

pon. - pt. 10:00 -18:00

Napisz do nas